ICEBM 2017 - International Conference, First Call

23 October 2017, Cluj-Napoca, Romania

The 3rd International Conference on Economics and Business Management – ICEBM 2015 will bring together academics and researchers from various fields (accounting, business information systems, economics, finance, marketing and management) to share their innovative ideas and research results regarding current economic problems, both at macro- or micro levels. The language of the conference will be English.

LOCATION

The conference will be held in Cluj Napoca, at the Faculty of Economics and Business Administration, Babeş-Bolyai University, which is the oldest and the most comprehensive institution of higher education in Romania.

ORGANIZING INSTITUTIONS

Babes-Bolyai University, Faculty of Economics and Business Administration, Department of Economics and Business Administration in Hungarian Language

Transylvanian Museum Society, Department for Law, Economics and Social Sciences

Regional Committee of the Hungarian Academy of Sciences in Kolozsvár

Pro Oeconomica Association

Official website: http://econ.ubbcluj.ro/icebm/

A Babeş–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Magyar Intézet felvételit hirdet a 2017–2018 tanévre. A diákok négy alapkézés és három mesterképzés szak közül választhatnak. A nappali tagozatos képzést távoktatás is kiegészíti.