17 hallgatónk vett részt nemzetközi Erasmus mobilitáson az előző a félévben!

Frissítve: 2024/04/23

A kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának magyar tagozatos diákjai minden évben Európa legkitűnőbb gazdasági egyetemein töltenek el fél évet, ahol nem csak az egyetemünkön megszerzett tudásukat kamatoztatják, hanem fejlesztik nyelvi készségeiket, illetve megismerkedhetnek más országok szakembereivel, oktatóival és nem utolsó sorban diáktársaikkal, akik akár későbbiekben kollégáikká is válhatnak.

Az Erasmus program egy olyan lehetőség, amivel mindenképp érdemes éljen az, aki szeretne világot látni, tudást szerezni és azt itthon kamatoztatni. A 2023 2024-as tanév első félévében 17 diák vett részt a magyar tagozatról a programon és az ott szerzett élményeiket a teljesség igénye nélkül egy-egy rövid beszámoló formájában osztják meg velünk.

Szabó Dávid Bence (Lengyelország – Kielce University of Technology)

A 2023/2024-es tanév őszi szemeszterét Lengyelországban a Kielce Műszaki Egyetem Menedzsment és Számítógépes Modellezés Karán töltöttem az Erasmus+ mobilitási ösztöndíj révén. Ijesztő volt az ismeretlennek nekivágni, de abszolút megérte. Négyen indultunk ugyanabból az évfolyamból, így mindig volt kiből bátorságot meríteni. Később ezt a négyest további barátokkal bővítettük, mindig jó volt a hangulat Kielcében - vagy épp ott, ahová utaztunk. Szakmailag is alkalmazkodnunk kellett: vizsgák helyett projekteket készítettünk és mutattuk be őket. Sok érdekes tantárgy közül választhattunk a közgazdaság területéről, például az "Ecology and Environment Management" tantárgyat. Ha pedig már ott voltunk, igyekeztünk kihasználni azt a rövid időt. Utazások
mellett részt vettünk egy varsói konferencián is, amelyet a Warsaw Institute szervezett, amelyen kutatók és diplomaták beszéltek többek között a Három Tenger Kezdeményezés jövőjéről, az energiaipar európai helyzetéről és az ukrán-orosz háborúról, kibertámadásokról.

Kovács Horváth Tamara (Lengyelország – Kielce University of Technology)

Meghatározó élmény volt az életemben, igazi kaland a félév Kielcében,
Lengyelországban az Erasmus + program keretein belül. Rengeteg új élményben volt részem, számos nemzetközi barátságot kötöttem. Sok új barátra tettem szert, akikkel azóta is tartom a kapcsolatot és nélkülük ez a fél év nem lett volna az igazi. A legemlékezetesebb része azonban az intenzív utazások voltak, amelyek által bejártuk az ország különböző pontjait, megismerve a helyi kultúrát, szokásokat, gasztronómiát. Mindenkinek csak ajánlani tudom, egy feledhetetlen élmény.

Erőss Ákos (Spanyolország – University of Sevilla)

Az Erasmus programom való részvétel számomra talán eddigi legnagyobb
komfortzónából való kilépést jelentette, viszont kijelenthetem, hogy életem legjobb döntései között is volt. Egy fél évet tölthettem Andalúzia szívében, Sevillában. Megismerkedtem az ottani ráérős, „lesz ami lesz” kultúrával, amelyben az emberek kiegyensúlyozottan és boldogan élnek, a bikaviadalok és Flamenco történetével, a spanyol fociimádattal, valamint az örökké napsütéses időjárással. Sok új barátra tehettem szert a világ összes pontjáról, így más kultúrákba is belekóstolva. Emellett több kiránduláson is részt vettem, felfedeztem Spanyolország kisebb-nagyobb városait, látványosságait. Összességében nagyon élveztem minden pillanatát, és mindenkit csak bátorítani tudok, hogy ne hagyja ki ezt a lehetőséget, mivel rengeteg pluszt tud adni az embernek.

Albert Zsófia (Magyarország – Corvinus University of Budapest)

A Budapesten töltött Erasmus félévem során teljesen új szemszögből ismerhettem meg a várost. A Corvinus Egyetemen eltöltött idő során, ahol izgalmas órákon vettem részt és számos külföldi diákkal barátkoztam össze az Erasmus programoknak köszönhetően, Budapest szorosan a szívemhez nőtt. Az itt töltött idő alatt megtanultam értékelni a város dinamikus ritmusát, és most már úgy gondolok rá, mint a második otthonomra – kevésbé mint turista, inkább mint valaki, aki itt is megtalálta a helyét.

Vitos Tamás (Olaszország – University of Pavia)

A tanév első félévében volt lehetőségem az Erasmus+ program keretein belül Olaszországban, Paviaban tanulni. Ez volt életem eddigi legnagyobb kihívása, teljesen egyedül helytállni több mint ezer kilométerre otthonról, egy teljesen ismeretlen környezetben. Két dolgot emelnék ki, amelyekkel a legtöbb tapasztalatot és élményt szereztem. Az egyik az utazások: a kint eltöltött 5 hónap alatt sok helyen jártam Milánótól, Rómáig, úgy a nagyobb városokban, mint kis vidéki falvakba, rengeteg gyönyörű aspektusát láttam a kultúrának, megismerhettem hogyan élnek az ország különböző régióiban az emberek. A második kiemelkedő élmény a kollégiumi élmények. Mint utólag kiderült, a lehető legjobb döntés volt, hogy ezt a lakhatást választottam, mivel a kollégiumban az ország minden pontjáról voltam diákok, így még inkább testközelből tapasztalhattam meg a kulturális és szociális különbségeket a társaim között. Mivel az olaszok híresek arról, hogy túlnyomó mennyiségben olaszul szeretnek társalogni, az a tény, hogy tudtam olaszul és már a kezdetektől fogva ezen a nyelven igyekeztem beszélgetni a kollégistákkal, nagyban hozzásegített ahhoz, hogy könnyebben befogadjanak és 5 hónap alatt baráti kapcsolatokat alakítsunk ki. Összességében bátran mondhatom, hogy a legjobb döntés volt, hogy belevágtam ebbe a kalandba, ezáltal életre szóló élményeket szerezve és rengeteg jó barátságot kialakítva.

Gáll Botond (Franciaország – University of Montpellier)

Három hónapja annak, hogy olyan lendülettel szakadtam ki a mediterrán “paradicsom” nyújtotta gyors életből, amilyen sebességgel belecsöppentem. Azon szerencsések közé tartozom, akik saját szemükkel láthatták azt, hogy milyen egy másik országban élni és tanulni. Az Erasmus+ program segítségével közel fél évet tanultam Franciaország egyik déli városában, Montpellierben, és azon belül is a University of Montpellier egyik diákjaként. A nyugat ingerkavalkádjában úszva sok lehetőségem volt mindent megtapasztalni: egy új életfelfogást, egy rendkívüli múlttal, értékekkel rendelkező országot és a francia természetet is, amit nekem, mint Erdélyben született és felnőtt diáknak, igen sokáig tartott megszokni. Rövid ottlétem alatt rengeteg nagyvárosba és még szomszédos országba is eljutottam, színesebbnél-színesebb lelkületű embereket ismertem meg és életre szóló barátságokat kötöttem. Végezetül kiemelném, hogy ez a pár hónap mély nyomott hagyott bennem és rengeteg emlékkel gazdagított, melyeket sosem fogok elfelejteni!

Jitaru Szabolcs (Portugália – Universidade Catolica Portugesa)

Az Erasmus olyan történetekkel bővíti ki az életed, amelyekre büszkén tekinthetsz vissza a jövőben. Lehetőséget adott, hogy egy kis időre elszakadhassak a megszokott életemtől, és megpróbáljak egy olyan életet élni, amilyet szerettem volna mindig is. Meg kellett barátkozzak azzal, hogy ez nem egy komfortos dolog, mivel gyakran kerültem olyan helyzetekbe, amik próbára tették a képességeimet, viszont az új barátok, a magunknak szervezett kirándulások és a naplementében való szörfözések kárpótoltak és még értékeket is adtak. Összegzésként én bátran ajánlom azoknak, akik szeretnék felmérni a talpraesettségüket, szeretnének egyedi élettapasztalatokat szerezni és szeretnék a határaikat feszegetni.

Kovács Ákos (Hollandia – University of Applied Sciences Windesheim)

A Hollandiában eltöltött félévem eddigi életem legmeghatározóbb időszaka volt, mivel számtalan új tapasztalattal és élménnyel gazdagodtam ez idő alatt. Különösen érdekes volt számomra a holland oktatási rendszer megismerése. A kint eltöltött időszak alatt számtalan céget kellett elemezzünk, és azok problémáira megoldást találnunk. Ezen problémák megoldását csapatokban kellett kidolgoznunk, amit később a cég vezetőinek kellett prezentálnunk. Az így kapott visszajelzésekből rengeteget tudtunk tanulni, ami számomra nagyon pozitív volt, hiszen így sokkal gördülékenyebben tudtunk fejlődni. Ezen kívül kimondottan jó volt megismerni rengeteg különböző kultúrát és azok szokásait. Mivel Hollandia Európa egyik kulturális központjának számít, ezért rengeteg eltérő nemzettségű embert megismerhettem. A velük eltöltött utazások és kirándulások szintén felejthetetlen élményként maradtak meg számomra.

Bakó Norbert (Lengyelország – Kielce University of Technology)

A 2023-2024-es tanév első félévét három másik közgázas évfolyamtársammal együtt Lengyelországban, Kielce városában töltöttem az Erasmus program keretein belül. Ez az időszak alatt sikerült megismerkedni Lengyelország jó néhány területével és városával, ezek között volt Gdansk, Varsó, Krakkó, Auschwitz, Katowice, és még egy Svédországi kirándulást is sikerült összehoznunk az egyik Kielcében megismert olasz barátunkkal közösen. Ez a program által Lengyelországban eltöltött fél év megtanított önállósulni egy olyan országban, ahol az angol nyelv nem erőssége az embereknek, és a sok új, arab, olasz, meg spanyol barátom mellett a Google Translate is a jó barátom lett. Én mindenkinek őszintén ajánlom, hogy vegyen részt egy ilyen programban, ugyanis ez a fél év alatt annyi új kihíváson mentünk keresztül, hogy nem csak a tudásunk, de élettapasztalataink is jelentősen növekedtek.

Zsombori Péter (Olaszország – University of Insubria)

2023 szeptemberétől, 2024 februárjáig az Erasmus+ program keretében lehetőségem nyílt Olaszországban tanulni, az University of Insubria-n, amely egy Milanóhoz közel fekvő csendes kisvárosban található. Azóta számtalanszor kérdeztek meg arról, hogy „Na, milyen volt Olaszország?”, és én csak annyit tudtam válaszolni, hogy a pizzák, kávék és az Aperol Spritz-ek országában nem lehet rosszul éreznie magát az embernek. Úgy érzem, sikerült mélyebben belemerülnöm az olasz kultúrába, gasztronómiába és a „la dolce vita” filozófiájába, ami az élet apró örömeinek megéléséről szól. Nagyszerű volt látni, hogy az olaszok hogyan élvezik ki a pillanatot.

Bánffy Zsófia (Spanyolország – University of Cordoba)

Az Erasmusos félévem során megélt legfelejthetetlenebb élményem egy szervezett kirándulás keretében történt, amikor több mint száz másik diákkal együtt egy hatnapos marokkói kirándulásra indultunk. Ezen az utazáson egy napot tevék hátán haladva tettünk meg a Szahara sivatag lenyűgöző tájain, majd az estét tábortűz mellett táncolással és közös szórakozással töltöttük. Az éjszaka sátrakban aludtunk, majd másnap mindannyian együtt néztük meg a napfelkeltét a homokdűnékről.

Németi Kinga (Lengyelország – Kielce University of Technology)

Három kedves évfolyamtársammal együtt fél évet töltöttünk Lengyelország, Kielce városában az Erasmus + program keretein belül. Az egyik legkiemelkedőbb élmény az volt számomra, hogy mennyi új barátra tettem szert rövid idő alatt. Rengeteg nemzetközi barátságot kötöttem, akikkel ma is tartom a kapcsolatot, természetesen az évfolyamtársaim is nagy szerepet játszottak ebben. A félév nem lett volna teljes nemzetközi utazások nélkül. Felkerestük Lengyelország legfontosabb városait és ellátogattunk Svédországba és Szlovákiába is. Legmeghatározóbb élményünk azonban az Auschwitz - Birkenau látogatás volt, ahol szembesültünk a történelem borzalmaival. “Legyen ez hely örök jajkiáltás és intés az emberiségnek…”

 

Létrehozva: 2024/04/23

+