Association Logo

18 hallgatónk vett részt nemzetközi Erasmus mobilitáson ebben a félévben. Légy te is részese a program folytatásának!

Frissítve: 2025/03/11

Mindig is szerettél volna más kultúrákat megismerni, gondolkodtál azon, hogy milyen más országban az egyetemista élet?

Az Erasmus erre és még sok másra is megoldást nyújt. A kolozsvári Babeș-Bolyai  Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának magyar tagozatos diákjai minden évben Európa legkitűnőbb gazdasági egyetemein töltenek el fél évet, ahol nem csak az egyetemünkön megszerzett tudásukat kamatoztatják, hanem fejlesztik nyelvi készségeiket, illetve megismerkedhetnek más országok szakembereivel, oktatóival és nem utolsó sorban diáktársaikkal, akik akár későbbiekben kollégáikká is válhatnak.

Az Erasmus program egy olyan lehetőség, amivel mindenképp érdemes éljen az, aki szeretne világot látni, tudást szerezni és azt itthon kamatoztatni. A 2024-2025-ös tanév első félévében 18  diák vett részt a magyar tagozatról a programon és az ott szerzett élményeiket a teljesség igénye nélkül egy-egy rövid beszámoló formájában osztják meg velünk.

18 hallgatónk vett részt nemzetközi Erasmus mobilitáson ebben a félévben. Légy te is részese a program folytatásának! Image

Ilyés Tamás (Olaszország – LIUC Cattaneo University)

Az elmúlt félévem alatt Olaszországban rengeteg ismerettel és tapasztalattal lettem gazdagabb. Betekintést nyerhettem számos kultúrába, fejleszthettem az angol tudásom, ugyanakkor szakmailag is sokat fejlődtem. Élveztem, hogy az egyetemi órák angol nyelven folytak, és azok a ritkább esetek sem okoztak problémát, ahol az olasz nyelvvel találkoztunk az egyetem padsoraiban. Ami igazán szokatlan volt és etért a megszokott oktatási struktúrától, hogy az órák 3 órát tartottak, ezért az első periódusban fárasztónak bizonyúlt az egyetem, de egy idő után ebbe is beleszokik az ember. Rengeteg új embert ismertem meg, akikkel ki tudtam alakítani mély baráti kötelékeket és mai napig tartjuk a kapcsolatot. Ezen barátságok által sokat tanulhattam más kultúrákból, számomra ezek voltak a legkiemelkedőbb élmények a félév során. Emellett sokszor eljártunk együtt kirándulni Olaszország szebbnél-szebb helyeire, ahol különböző olasz ételeket is kipróbálhattunk. Egy 20 éves fiatalként, aki eddig nem töltött több, mint egy hetet külföldön, úgy érzem, hogy ez a tapasztalat egy mérföldkő az életemben, ami segített ráébrednem, hogy mennyi lehetőség létezik Románián kívül is, és hogy sokszor nagyon megéri kilépni a komfort-zonából.

 

Hajdó Boglárka (Olaszország – University of Salerno)

A Dél-Olaszországban töltött félévem alatt megtanultam értékelni a Kolozsváron pontosan és gyakran közlekedő buszokat. Ugyanakkor éppen ebben a káoszban rejlik ennek az országnak a varázsa. Itt soha semmi sem történik a tervek szerint: a buszok nem órarend szerint érkeznek, a vizsgák nem időben kezdődnek, és előfordult, hogy öt órát kellett várnunk, mire sorra kerültünk. Mégis, sokszor éppen ezekből a váratlan helyzetekből születnek a legszebb élmények.

Egyszer például egy közlekedési baki miatt végül Amalfin kötöttünk ki – a gyönyörű városka pedig gyorsan feledtette velünk a bosszankodást. A salernoi egyetem hatalmas, így bármi is érdekel, biztosan megtalálod. De ugyanez igaz Dél-Olaszországra is: tengerpartok, hegyek, óvárosok, múzeumok és metropoliszok mind karnyújtásnyira vannak.

Az Erasmus csereprogramra való jelentkezés az egyik legjobb döntésem volt. Ha újra megtehetném, egy percig sem haboznék.

 

Szakács Péter (Magyarország – Corvinus University of Budapest)

Az Erasmus félévem során Magyarországra mentem, de egy teljesen nemzetközi közegben találtam magam, ahol rengeteget tanultam és fejlődtem. A kollégiumban különböző nemzetiségű szobatársakkal éltem együtt, így első kézből ismerhettem meg más kultúrákat. A Corvinus egy igazi nemzetközi központ, ahol az órák és a csapatmunkák révén kiváló lehetőség nyílik a nyelvtudás fejlesztésére. Ez az időszak nemcsak szakmailag volt meghatározó, hanem emberileg is, hiszen olyan barátságokat kötöttem, amelyek remélem sokáig megmaradnak.

 

Györfi Vanda (Portugália – Lusophone University of Humanities and Technologies)

Az Erasmus program számomra felejthetetlen élmény volt. Rájöttem, mennyire fontos a nyitottság, az alkalmazkodóképesség és az, hogy merjünk kilépni a komfortzónánkból. Olyan emlékeket szereztem, amelyeket szavakkal nehéz visszaadni – ezt igazán csak az értheti, aki maga is részt vehetett egy ilyen programban.

Különösen a napsütéses időjárás, az óceánparton töltött órák, a szörfözés lehetősége, új kultúrák megismerése és az ország felfedezése tette ezt az élményt igazán különlegessé. Időnként viszont a családom hiánya kihívást jelentett, mégis úgy érzem, hogy minden ott megélt pillanat megérte.

 

Fazakas-Kis-Ferkő Anita (Magyarország – Budapest Business University)

Az Erasmus+ számomra egy olyan lehetőség volt, amely megtanított az önállóságra, lehetőséget adott új emberek megismerésére és új szokások kialakítására, emellett megtanultam gondoskodni magamról teljes mértékben. Szakmailag nagyszerű lehetőség volt, hogy új tanároktól, egy teljesen más rendszerben tanulhattam, lehetőségem volt egy nagyszerű indiai vendég professzornak is az óráján részt venni. Olyan tantárgyakat vehettem fel, amelyek érdekesnek tűntek, amelyeket igazán szívesen tanultam. Az Erasmus+ azonban nemcsak a tanulásról szól, hanem az utazásról is. Fantasztikus élmény volt felfedezni egy új várost, új helyeket, akár más országokat is meglátogatni, kihasználva a lehetőséget, hogy a világot jobban megismerjem. Bár indulásom előtt úgy gondoltam, hogy egyszerűbb lesz, voltak nehéz pillanatok, voltak nehéz tantárgyak, kilátástalannak tűnő helyzetek, de ezt is sikerült megoldani, csak keresni kellett a megoldásokat. Sokan azt gondolják, hogy Budapestre költözni egyszerű, hiszen az anyanyelv adott. Mégis minden új volt: a város, az egyetem, az emberek és a rendszer is. Ez az élmény bebizonyította számomra, hogy képes vagyok alkalmazkodni és helytállni egy teljesen új környezetben. Ha visszamehetnék az időben, újra belevágnék, úgyhogy mindenkinek azt tudom ajánlani, hogy ne féljen, csak az első lépések a nehezek, amíg beilleszkedsz és megérted, hogyan működnek a dolgok. Ha egyetlen tanácsot adhatnék az Erasmus+ előtti énemnek, azt mondanám, hogy ne teljesen egyedül vágjak bele. Így is különleges élmény volt, de úgy érzem, hogy egy ilyen kaland még szorosabbá tehet a barátságot.

 

Hadnagy Magor (Olaszország – LIUC Cattaneo University)

Az Erasmus-félévem az olaszországi LIUC Carlo Cattaneo egyetemen nemcsak tanulmányi, hanem emberi szempontból is életre szóló élmény volt. A bentlakás hatalmas szerepet játszott ebben, hiszen itt alakult ki az a közösség, amely igazán különlegessé tette ezt az időszakot. Folyamatosan együtt voltunk, közösen főztünk, tanultunk, és minden egyes nap hozott valami újat.

A kedvenc emlékem az International Dinner volt, ahol mindenki bemutatta a saját országának ételeit. Az este során megkóstoltuk egymás fogásait, rengeteget beszélgettünk, és rájöttünk, mennyire sokszínű a közösségünk. Ez az esemény tökéletesen megmutatta, miről szól az Erasmus: nyitottság, tanulás és életre szóló barátságok.

 

Mihály Anna (Magyarország – Corvinus University of Budapest)

Az Erasmus félévem a Budapesti Corvinus Egyetemen hatalmas élmény volt, szakmailag és emberileg is rengeteget adott. A gyakorlatorientált órák és az inspiráló oktatók új szemléletmóddal gazdagítottak, de az igazi tanulás néha a legváratlanabb helyzetekben történt – például amikor egy beadandót írtam volna, de a lakótársaim rábeszéltek, hogy inkább fedezzük fel a budapesti éjszakát „kulturális élmény” címszóval.

Emellett a félév során rengeteget utaztam, többek között egy spontán stockholmi kirándulásra is eljutottam, ahol természetesen sikerült eltévedni. Az egyetem támogató közössége, a pezsgő diákélet és Budapest ezer arca felejthetetlenné tette ezt az időszakot. Mindenkinek csak ajánlani tudom, mert ez a félév nemcsak a szakmai fejlődésről, hanem az életre szóló élményekről is szól!

 

Kelemen Tas-Szilárd (Portugália – Catholic University of Portugal)

Az Erasmus félévem Portóban nemcsak szakmai, hanem emberi szempontból is meghatározó élmény volt. Az egyetem akadémiai színvonala és a nemzetközi közeg folyamatos kihívások elé állított, miközben rengeteget tanultam a gazdasági és üzleti szemléletről egy másik kultúrában. A legjobb része talán az volt, hogy egy teljesen új környezetben kellett helytállnom, ahol sokszor váratlan helyzetekkel szembesültem, de mindig sikerült megtalálnom a megoldást. Emellett a portugál életstílus, az óceánparti naplementék, szörfözések és a multikulturális baráti társaság olyan emlékeket adott, amelyekre mindig szívesen fogok visszagondolni.

 

Madarász Ágota (Németország – Ludwig Maximilian University of Munich)

Egy életre szóló élmény Németországban, München városában a Ludwig Maximilian Egyetemen.

Az Erasmus egyik legjobb érzése, amikor hirtelen rádöbbensz, hogy az emberek, akikkel az asztalnál beszélgetsz, a világ teljesen különböző pontjairól érkeztek – egyik sarokban japán, indiai, a másikban brazil, olasz, pakisztáni, német, a sokszínűség ezer arca – és lehetőséged van személyesen megismerni a kultúrájukat.

Az pedig semmihez sem hasonlítható érzés, amikor valaki bemutatkozik, te izgatottan várod, hogy elmondja honnan érkezett, majd egy életre szóló kapcsolatokat alakítasz ki velük.

Emellett az egyetemen látni, hogyan készülnek és tanulnak a többi diákok, akik hasonló szakmai és érdeklődési körrel rendelkeznek, milyen terveik vannak, és a tanárok hogyan adják át máshol a tudást az otthonról megszokott módszerekhez képest – mindez egy olyan tapasztalat, amelyet érdemes megélni.

Megtapasztalni, milyen egy másik egyetemen, egy másik országban, egy másik kultúrában tanulni és élni, olyan élményt és tudást ad, amely egy életen át elkísér.

 

Kozma Krisztina (Olaszország – University of Salerno)

Az Erasmus félévem Salernóban igazi meglepetés volt, és minden várakozásomat felülmúlta. Az óváros szűk utcái, és a tengerparti sétányok olyan élményeknek adtak helyet, amelyek örökre velem maradnak. Az olasz életstílus közvetlensége és a helyiek nyitottsága segített abban, hogy igazán otthon érezzem magam. Megtanultam, hogy egy másik kultúrába való beilleszkedés nem csak alkalmazkodást jelent – néha érdemes a helyiek szemléletmódját is átvenni, hogy igazán megtaláljuk a helyünket. Szakmailag pedig rájöttem, hogy egy kis kockázatvállalás gyakran eredményes lehet - bár kezdetben tartottam attól, hogy a legtöbb tantárgyam mesterképzés szintű, önbizalommal töltött el, hogy tudtam venni az akadályokat, amelyektől kezdetben tartottam. A Salernóban töltött idő alatt rájöttem, hogy néha a legjobb élmények azok, amelyeket nem is terveztünk előre.

 

Fazakas Boglárka (Spanyolország – University of Malaga)

 Az Erasmus minden, amire az ember számít, amire felkészítik, és mégis sokkal több. Tele van kihívásokkal és mindennapi élményekkel, szakmai és személyes téren egyaránt: az angol nyelvű kurzus lehet, hogy félig spanyolul zajlik, és nincs felsőbb éves barát, aki útbaigazítson. Mégis, a sikerélmény pont a hasonlóktól lesz még nagyobb, egy új országban, idegen nyelven, új tanároktól tanulni olyan tantárgyakat, amelyekre itthon nem lenne lehetőség. Mindeközben pedig minden nap ott a lehetőség megismerni egy új kultúrát, pálmafák alatt vagy épp a tengerparton készülni órákra, barátságokat kötni még sok-sok Erasmusos diákkal, akik mind ugyanabban a cipőben járnak, és akikkel bejárod Andalúziát, eljutsz a Szaharába, és fél év után egy életre szóló élménnyel térsz haza. 

Létrehozva: 2025/03/11

Partner Image
Partner Image
Partner Image
+