Az American University in Cairo környezetvédelmi esettanulmány-versenyének döntőjére jutott ki intézetünk csapata

Frissítve: 2020/06/30

Kiváló teljesítményt nyújtott négyfős másodéves hallgatói csapatunk az egyiptomi környezeti minisztérium és a United Nations of Development (UNDP) együttműködésével az American University in Cairo által megszervezett SU Real Life Competition versenyen, kivívva a helyszíni szereplést jogát, így ők fogják képviselni egyetemünket az Egyiptomban megrendezendő döntő fordulón. Csapatunk tagjai Birtalan Péter, Enyedi Dávid, Ilyés Klarisz és Jakab Zsanett másodéves hallgatóink voltak.

Az alábbiakban a továbbjutó csapat beszámolóját olvashatják:

„2020 márciusában kezdődött a verseny, viszont a Kairóban megrendezendő döntő időpontját a vírus bizonytalansága miatt még pontosan nem lehet tudni, várhatóan egy évig ki lesz tolva.

A versenyt az American University in Cairo (AUC) szervezte, amely keretén belül lehetőségünk volt egy valós idejű problémát megoldani. A tengeri és partmenti szakaszok ökoszisztémájának szennyezésére, az óceán savasodására, Egyiptom vízfeldolgozásának, illetve a tengeri élővilág fenntarthatóságának a problémájára kellett megoldásokat javasolni.

Fő szempontunk a megoldás során egy olyan rendszer felépítése volt, mely arra összpontosul, hogy a tenger vize a part mentén különböző nyersanyagok segítségével tisztán, szennyeződésektől mentesen tartható. Kutatásunk során a banán, illetve kókusz is egy alternativának bizonyosult, melyek hatásairól még kutatni szeretnénk, viszont megoldásunkban a hagyományos tojáshéj és az alga hatékonyságára tértünk ki.

A tojáshéj valós tapasztalatok szerint egy pontosan olyan nyersanyag, amely a tengeri növényeket nagyszerűen tudja táplálni a magas kalciumtartalma miatt, és ez különösen hasznos a talaj savas jellege esetén. Tisztán tartja a felületeket és megakadályozza a korróziót, ugyanakkor a használata egy költséghatékony alternatíva lenne az aktív szén pótlására.

Egy másik megoldás az algáknak a jótékony hatására összpontosult, például a zöld alga cellulózt tartalmaz, sok poliszacharidhoz kötött fehérjével, amely által elérhető, hogy a fémionokat el lehessen távolítani a vízből. A statisztikák szerint viszonylag sok fajta alga használható bioszorbensként, melyek használatával megvalósítható, hogy a tengerparti övezetek tisztán maradjanak, a szennyeződések megszünjenek.

Ezen nyersanyagok használata egy környezetbarát és olcsó megoldást nyújtana, amelyet egyszerűen be lehetne vezetni Egyiptomban, vagy akár más partmenti országban. Csapatunk izgatottan várja, hogy Kairóban is kiváló eredményekkel tudja képviselni az egyetemet.”

Létrehozva: 2020/06/30

+